תביעת נזיקין נגד מעסיק – מה זה בדיוק אומר?

תגובות 0 על ידי ב דיני נזיקין
1 במאי 2015
תביעת נזיקין נגד מעסיק – מה זה בדיוק אומר?

נפגעת בתאונת עבודה? אתה וודאי יודע כי אתה יכול לתבוע את המוסד לביטוח לאומי כדי לקבל פיצוי הולם בדמות דמי פגיעה או אחוזי נכות. אך האם ידעת, כי עומדת בפניך גם האפשרות לנהל תביעה במסלול נוסף? כל מה שרצית לדעת על תביעת נזיקין נגד המעסיק במאמר שלפניך.

מהי המשמעות של תביעת המעביד?

מה שנפגעי תאונות עבודה רבים אינם יודעים, הוא שהם יכולים לנהל מסלול תביעה נוסף, במקביל לתביעת ביטוח לאומי, ולתבוע גם את המעסיק שלהם. חשוב לציין, כי בעוד תביעת הביטוח הלאומי אינה נוגעת בשאלה מי האשם בתאונה, אלא רק בשאלה האם יש קשר ישיר בין הנזק שנגרם לעובד לבין מקום עבודתו, הנפגע יוכל לקבל פיצוי מהמעסיק רק אם יוכח כי האחרון אשם בתאונה, וכי התאונה נגרמה כתוצאה מרשלנות ברורה שלו. במידה ורשלנות זו אכן תוכח, ישולם לנפגע פיצוי לא מכיסו האישי של המעסיק, כי אם על-ידי החברה המבטחת את מקום העבודה בהתבסס על פוליסת ביטוח חבות מעבידים.

תביעת נזיקין

לחשוב היטב לפני שמתחילים לנהל שני מסלולי תביעה במקביל

ניהול שתי תביעות כאלה במקביל הוא סיפור לא פשוט, לא רק מפני שמדובר בהליכים משפטיים ובירוקרטיים ארוכים, אלא גם מכיוון שמתקיימים יחסי גומלין בין המוסד לביטוח לאומי לבין פוליסת ביטוח חבות מעבידים, כך שבמקרים רבים הפיצויים שמקבלים נפגעים מהמוסד לביטוח לאומי מקוזזים מגובה הפיצויים שנפסקו לטובתם על-ידי בית המשפט, ולפעמים אף נוצרים מצבים בהם הנפגע, חרף הדרך המשפטית הארוכה שעבר, לא מקבל פיצוי כלל מבית המשפט.

הסיבה לכך קשורה לאחד מהכללים המרכזיים בדיני נזיקין, לפיו הפיצוי נועד לאפשר לנפגע לחזור למצבו הכלכלי כפי שהיה לפני הפגיעה. המשמעות היא, שמתן פיצוי גבוה מאוד על-ידי חברת הביטוח של המעביד, שלא ייקח בחשבון את הפיצוי שהעובד כבר מקבל מביטוח לאומי, יכול להוביל לכך שמצבו הכלכלי של הנפגע עשוי להשתפר מאוד ביחס למצבו מלפני התאונה. כדי שזה לא יקרה, מתבצע קיזוז, כך שסכומים הפיצויים שיתקבלו משני המפצים, הביטוח הלאומי והמעביד, יהיו ריאליים ויתאמו את מצבו של הנפגע ואת צרכיו.

להתייעץ עם עורך דין מקצועי כדי לבחון את האפשרויות

כל זה עדיין לא אומר, שכדאי לוותר על תביעת המעביד. מה שזה כן אומר, שחובה להתייעץ עם עורך דין המתמחה בדיני נזיקין ושיש לו ניסיון בייצוג נפגעי תאונות עבודה, על מנת לבחון את האפשרויות ולקבל החלטה מושכלת. עורכי דין מנוסים יודעים כיצד "לרקוד" את הריקוד הזה בין המוסד לביטוח לאומי ובין החברה המבטחת של המעסיק, כך שהנפגע יקבל פיצוי מקסימאלי, מה שבדרך כלל מצריך התנהלות מתוחכמת מול הביטוח הלאומי.

למשרד עורכי הדין נעמי אלסטר ניסיון רב בייצוג נפגעי תאונות עבודה במסלולי תביעה שונים, והוא ערוך להעניק לכם ייעוץ המוכוון לצרכים שלכם כדי לסייע לכם לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר, זאת תוך התבוננות מקיפה על האירוע ובחינה אובייקטיבית שלו.
פנו אלינו עוד היום כדי להפיק את המירב מתביעת הנזיקין שלכם.

רוצה להגיב למאמר?

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *