תביעת החמרת מצב בביטוח לאומי- כל מה שצריך לדעת 

8 ביוני 2015
תביעת החמרת מצב בביטוח לאומי- כל מה שצריך לדעת 

נפגעתם בתאונת עבודה, נגרמה לכם נכות קבועה וחלה החמרה במצבכם לאחרונה? אתם בעלי מוגבלות ומצבכם התדרדר? הידעתם שמנהל הגמלאות במוסד לביטוח לאומי מאפשר לכם להגיש תביעה כדי שתוכלו לקבל הכרה בהחמרה ופיצוי גבוה יותר בהתאם, וכך שקצבת הנכות שאתם מקבלים תיתן מענה למצבכם הנוכחי? כל הפרטים לפניכם.

החמרה במצב- מה זה בדיוק אומר?

בעלי מוגבלות, חולים במחלות הפוגעות בתפקוד או נפגעי תאונת עבודה זכאים לקבל קצבת נכות מהמוסד לביטוח לאומי, כאשר גובה הקצבה נקבע בהתאם לשיעור הנכות שלהם על-ידי וועדה רפואית הפועלת מטעם הביטוח הלאומי. במידה וחלה החמרה במצבם, זכאים בעלי המוגבלות או הנכות להגיש תביעה להחמרת מצב, כדי לקבל פיצוי גבוה יותר שתואם את מצבם הרפואי והבריאותי החדש.

השלב הראשון בתהליך כזה הוא הגשת טופס לביטוח לאומי (טופס מספר 228 הנקרא טופס "תביעה לדיון מחדש לפי תקנה 36"). בשלב הבא יוזמן מגיש התביעה להופיע בפני וועדה רפואית, המורכבת מרופאים מומחים, כדי שזו תעריך מחדש את מצבו. יצויין, כי התובע רשאי לעשות זאת רק בחלוף 6 חודשים מהיום שבו נקבעה דרגת הנכות שלו, שבעבורה הוא מקבל קצבת נכות. במידה ועדיין לא חלפו 6 חודשים מהיום בו נקבעה דרגת הנכות הקודמת, על התובע להוסיף אישור מטעם רופא מוסמך, כי אכן חלה החמרה במצב.

ביטוח לאומי

הגשת תביעה להחמרה במצב עלולה גם לעלות ביוקר

הגשת תביעה כזו נשמעת כמו סיפור פשוט, על פניו. סך הכל מדובר בהגשת טופס ובהתייצבות לוועדה. מה כבר כל כך מסובך? אך המציאות מלמדת, שתהליך כזה מסורבל ואף כרוך לא אחת בסיכון.
מדוע? מאחר שהגשת בקשה להחמרת מצב בעצם פותחת פתח המאפשר לביטוח לאומי להחליט, כי לא רק שלא חלה החמרה במצבו של התובע, אלא כי מצבו אף השתפר, ועקב כך לצמצם את הקצבה שלו.
היות שבמקרים רבים מצבם של חולים או נכים יכול להשתפר, מותיר החוק לביטוח הלאומי לקיים בדיקה מחדש של מצבו של התובע, ולפעול בהתאם. העניין הוא, שבדרך כלל לביטוח לאומי אין זמן לעסוק בתיקים שלכאורה כבר "נסגרו". אך הגשת תביעה להחמרת מצב מחייבת את ביטוח לאומי לעסוק בשנית בתיק, שלכאורה, כבר מזמן נחתם ונסגר, והעיסוק מחדש הזה בתיק עלול בסופו של יום לעלות לתובע ביוקר.

פסיקה חוקית

להיעזר בעורך דין

הפתרון הוא לפנות לעורך דין דיני נזיקין, שיש לו ניסיון בייצוג תובעים מול ביטוח לאומי.
עורך דין מקצועי, העוסק בתחום, שמכיר היטב את המוסד לביטוח לאומי, את שיטת העבודה של הוועדות הרפואיות ואת האופן בו יש להגיש את המסמכים יעניק לתובע את הליווי האולטימטיבי בדרך אל הגדלת הפיצוי. למידע נוסף אודות עורך דין לייצוג נגד ביטוח לאומי.

משרד עו"ד נעמי אלסטר נכון תמיד לעמוד לרשותכם.
אם ברצונכם להגיש תביעה להחמרה במצב הרפואי, אך חוששים שהתוצאות לא ישחקו לטובתכם, פנו אלינו ונעשה את המירב כדי שתקבלו בדיוק את מה שמגיע לכם.  

למידע נוסף:

רוצה להגיב למאמר?

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *