רשלנות רפואית בניתוח קוסמטי לשאיבת שומן

תגובות 0 על ידי ב רשלנות רפואית
19 ביולי 2015
רשלנות רפואית בניתוח קוסמטי לשאיבת שומן

ת"א 50521-06-11 א ה ואח' נ' א.מ.ל אמריקן לייזר בע"מ ואח'

אישה בשנות ה- 50 לחייה עברה ניתוח קוסמטי לשאיבת שומן ונותרה עם פגמים בעור ונזק נפשי – האם הייתה כאן רשלנות רפואית מצד הצוות הרפואי? מה פסק בית המשפט?

ניתוח שאיבת שומן, נחשב לאחד מהניתוחים הקוסמטיים הנפוצים ביותר כיום, ומיועד עבור אנשים הסובלים מעודפי שומן ואשר בוחרים בדרך הקצרה לחיטוב הגזרה. מה שלא רבים יודעים, הוא שלא תמיד ניתוחים אלו מסתיימים בהצלחה, ולמרות שמדובר בניתוח שמטרתו שיפור המראה האסתטי, עשויים בטיפול בלתי מוצלח לצאת במצב חמור יותר מכפי שהיה קודם הניתוח. השאלה היא האם ניתוח שאינו לשביעות רצון המטופלת ייחשב לרשלנות רפואית או לא, נדונה במקרה זה, בבית המשפט.

רשלנות רפואית

כיצד יתכן כי ניתוח קוסמטי לשאיבת יסתיים בנזק למראה החיצוני ? האם מכוני האסתטיקה עושים שיווק אגרסיבי מידי ומבטיחים ניתוח ללא בעיות רק כדי למכור מבלי, להסביר על הנזקים?

אורית (שם בדוי) החליטה שהגיע הזמן להיפטר מעודפי השומן בגוף, ופנתה בעקבות המלצה של חברה, לאחד המכונים הידועים ביותר, לשם ביצוע ניתוח שאיבת שומן. בהגיעה למכון לניתוחים אסתטיים, היא מילאה שאלון המיועד למועמד לניתוח ושילמה דמי מקדמה. נקבע מועד לניתוח, כאשר לפני הניתוח נדרשה אורית לחתום על טופס הסכמה לניתוח שאיבת שומן, אשר היה מצוין בו, כי היא קיבלה הסבר על סיכון אפשרי לפיו יתכן ושאיבת השומן לא תביא לתוצאות הרצויות בצורת התכווצות בלתי אחידה של העור, גומות ובליטות בעור ואף אסימטריה.

אורית עברה את ניתוח שאיבת השומן מהבטן, המותניים והירכיים, ושוחררה לביתה כבר למחרת הניתוח, תוך שעל פניו נקבע כי הניתוח עבר באופן תקין לגמרי. כעבור שבוע החלה אורית לחוש בכאבים בבטן ובירכיים וסבלה מקוצר נשימה. הרופא שבדק אותה במכון, קבע שהכל תקין אצלה, אך בשל קשיי הנשימה הפנה אותה לאשפוז בבית החולים בתל השומר במחלקה לכירורגיה פלסטית, שם היא אושפזה למשך 4 ימים, ומשלא נמצא תסחיף ריאתי, היא שוחררה לביתה.

זמן קצר לאחר מכן שוב הרגישה שלא בטוב, פנתה אל הרופא במכון וזה לא מצא כל ממצא רפואי, אך ביקש ממנה להגיע לביקורת שבוע לאחר מכן. אורית לא הגיעה לביקורת אלא רק אחרי שנה ושמונה חודשים שבה אל הרופא כאשר היא מציינת בפניו כי היא סובלת מדיכאון ונמצאת בטיפול פסיכולוגי.

בשל תוצאות הניתוח לשאיבת שומן שהותירו מראה אסתטי מכוער ופגום, ואשר בעקבותיו הדרדר מצבה הנפשי  של אורית, היא החליטה להגיש תביעה משפטית כנגד המכון והרופא המטפל.

מה יקבע בית המשפט? האם מדובר היה ברשלנות רפואית או שמא זו תוצאה אפשרית לאחר ניתוח מסוג זה?

תביעת רשלנות רפואית הוגשה בבית המשפט השלום בירושלים, ובתביעה טענה אורית כי הניתוח נעשה באופן רשלני ביותר, שכן שכמות השומן אשר נשאבה ממנה, הייתה גדולה מכפי שדרוש וכתוצאה מכך, נוצרו עודפי שומן באזור המותניים, שקעים בולטים בירכיים ובבטן וחוסר פרופורציה בגוף. בנוסף נטען, כי לא ניתן לאורית המטופלת, הסבר מפורט על כל הסיכונים הכרוכים בניתוח מעין זה. עוד נטען, כי לאחר הניתוח הוצע לה על ידי המכון, לעבור ניתוח מתקן אך היא סירבה לעבור אותו משום שנגרם לה נזק נפשי בעקבות הניתוח הלקוי הראשון.

מנגד, נטען ע"י הנתבעים, כי הניתוח בוצע בהתאם לנדרש וכי לא אין כאן רשלנות רפואית אלא מדובר בתופעת לוואי ידועה ואפשרית, אשר יוצרת עודפי עור באזור הבטן. על פי חוות דעת המומחה, זהו מצב אשר ניתן לתיקון באמצעות ניתוח פשוט יחסית ולכל היותר נגרמה למטופלת נכות אסתטית של 10%.

בית משפט השלום, דן בטענות הצדדים ופסק כי מדובר ברשלנות רפואית משום שנשאבה כמות שומן גדולה מכפי שהיה צריך וזה הוביל לכך שנוצרו קפלי עור בבטן ופגמים בעור. לדעת בית המשפט, בניתוחים קוסמטיים, גישת המנתח צריכה להיות שמרנית, ואל לא לחרוג בכמות שאיבת השומן. כיוון שכאן הייתה חריגה משמעותית, הרי מדובר ברשלנות רפואית  וכי העובדה כי המטופלת חתמה בטופס ההסכמה טרם הניתוח על כי היא מודעת לאפשרות להיווצרות עודפי עור, אינה מסירה את האחריות מצד הצוות המטפל, שכן במקרה זה, הנזק נגרם בשל ביצוע לקוי של הניתוח והתרשלות המנתח.

בית המשפט התייחס לעובדה כי המטופלת סירבה לעבור ניתוח מתקן, כאלמנט המשפיע על גובה הפיצוי שכן מדובר בניתוח עם סיכון נמוך ותוצאות שעשויות לשפר באופן משמעותי את המראה האסתטי של המטופלת, והנכות הייתה יורדת ל- 5%.

לפיכך פסק בית משפט  השלום כי למטופלת אורית, ישנה נכות אסתטית בגובה של 5% ויש לפצות בסך של 48,000 ₪ בגין כל הנזק שנגרם לה.
רוצה להגיב למאמר?

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *