מהי רשלנות רפואית פלילית?

תגובות 0 על ידי ב רשלנות רפואית
2 ביולי 2015
מהי רשלנות רפואית פלילית?

חשבתם שאתם כבר יודעים הכל על רשלנות רפואית? חשבו שנית. האם ידעתם שבמקרים מסויימים לרשלנות רפואית יכול להיות גם בסיס פלילי? מתי זה קורה, ומה הקשר בין רשלנות רפואית הנידונה בבתי משפט אזרחיים לבית רשלנות רפואית בעטיה ניתן להגיש כתב אישום פלילי? כל המידע לפניכם.

על רשלנות רפואית, רשלנות רפואית פלילית ומה שביניהן

רשלנות רפואית מתקיימת כאשר גורם מטפל הפר את החובה המוטלת עליו כלפי המטופל וחרג מהכללים ומנורמות ההתנהגות המחייבים אותו מעצם תפקידו כרופא באופן שגרם למטופל נזק, וכך שמתקיים קשר ישיר בין הטיפול הרשלני לבין גרימת הנזק למטופל. רשלנות רפואית יכולה להיגרם כתוצאה ממתן טיפול תרופתי לא מתאים, השארה של מכשיר בגופו של מטופל לאחר ניתוח, אי הפניית מטופל לביצוע בדיקות, ביצוע הליכים רפואיים בצורה לא מקצועית וכן הלאה. תביעת הגורם המטפל בגין רשלנות רפואית נעשית בבית המשפט האזרחי, והיא כרוכה בהוכחה מצד המטופל לקיומה של הרשלנות הרפואית.

ייצוג משפטי במקרה של רשלנות רפואית

רשלנות רפואית בעלת יסוד פלילי מתקיימת כאשר לצד אחריות הנזיקין שיש לגורם המטפל, הוא נושא גם באחריות פלילית, והיא מתרחשת בעיקר על רקע מוות ברשלנות. הרשלנות הפלילית, אם כן, פירושה, כי הרשלנות הרפואית מקבלת מימד פלילי וכי הנתבעים יואשמו בסעיפים פליליים. ניתן לתבוע גורם מטפל בגין רשלנות פלילית במקרים קיצוניים בלבד, בהם נגרם למטופל נזק בלתי הפוך וחומר ביותר, כמו גרימת מוות ברשלנות, ועל אף שתביעות מסוג אלה הן פחות שכיחות מתביעות על רקע רשלנות רפואית סטנדרטית- חשוב להכירן.

יש לשים לכך, כי תלונות בגין רשלנות רפואית מוגשות לבתי המשפט האזרחיים, ובגינן ניתן לקבל פיצוי על-ידי המוסד או הגורם המטפל שהתרשל. לעומת זאת, הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית פלילית נעשית במשטרה, וכל ההליך הדיוני מתבצע על-פי הדין הפלילי, כך שבמידה והנתבע יימצא אשם הוא יהיה נידון לעונשים פליליים, בכללם מאסר בפועל.

לפנות לעורך דין כדי להצליח להוכיח את קיומה של רשלנות רפואית פלילית

חשוב לדעת, כי גם כאשר נדמה, כי הרשלנות הרפואית הפלילית היא ברורה, יש להוכיחה בבית המשפט כך שהקשר בין גרימת הרשלנות הרפואית או המוות ברשלנות לבין התנהגותו של הגורם המטפל יהיה ברור.
כמו כן, יש להראות, כי לולא ההחלטה הטיפולית או התהליך הטיפולי השגוי, המוות יכול היה להימנע.
תהליך הוכחה כזה אינה פשוט וכדי להגדיל את הסיכויים להצליח בו, רצוי להצטייד בעורך דין בעל ניסיון בתחום הנזיקין, שייצג תיקים רבים של רשלנות רפואית ואף נחל הצלחות. משרד עורכי דין נעמי אלסטר הוא בעל ניסיון רב וידע עצום בתחום דיני הנזיקין, ועורכי הדין במשרד ישמחו להעניק לכם את הליווי והסיוע המשפטי הדרוש למען מקסום התוצאות. אז פנו אלינו עוד היום, ונעשה את המירב על מנת להיטיב עם מצבכם.

קיראו גם על:

רוצה להגיב למאמר?

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *