אובדן כושר עבודה עקב מחלה: הכירו את זכויותיכם ודעו מה מגיע לכם

15 ביוני 2015
אובדן כושר עבודה עקב מחלה: הכירו את זכויותיכם ודעו מה מגיע לכם

חולים במחלות קשות, הפוגעות במידה משמעותית בתפקוד, יכולים לאבד את כושר עבודתם, ועל כן גם את מקור פרנסתם. מה עושים במקרה כזה? למי פונים? מי יכול להיות מוכר כחולה שאיבד את כושר עבודתו כדי לקבל פיצוי? כל התשובות לפניכם. 

מתי מתרחש אובדן כושר עבודה עקב מחלה?

אובדן כושר עבודה עקב מחלה מתקיים כאשר בעקבות מחלה מאבד אדם את כשירותו לעבוד כבעבר.
אובדן כושר עבודתו יכול להתקיים במספר רמות, כאשר אובדן כושר עבודה מלא פירושו כי החולה אינו יכול לעבוד כלל באף עבודה, בין אם מדובר בעבודה בתחום המקצועי בו הוא התמחה ובין אם לא, ואילו אובדן כושר עבודה חלקי פירושו כי יכולת ההשתכרות של החולה הצטמצמה במידה משמעותית, אם כי לא באופן מוחלט. אובדן כושר העבודה יכול להיות לצמיתות, כאשר הפגיעה היא בלתי הפיכה, או זמני, כאשר החולה מחלים וחוזר לתפקוד. יהא סוג אובדן כושר העבודה ככל שיהיה- זמני או לצמיתות, מלא או חלקי- לחולה מגיע לקבל פיצוי מביטוח לאומי, זאת כדי למנוע מצב שהוא לא ייאבד כליל את מקור פרנסתו.

ויכוח משפטי

כיצד מקבלים תגמול חודשי מביטוח לאומי?

כדי לקבל את הפיצוי הנידון, על החולה להגיש לביטוח לאומי תביעה, כדי שזה יכיר בו כמי שאיבד את כושר עבודתו. תהליך הגשת התביעה כרוך בשליחת תעודות מחלה, שניתנו לחולה על-ידי מומחה תעסוקתי או רופא מטפל. חשוב לציין, שהביטוח הלאומי מעסיק רופאים מטעמו, כך שגם אם הרופא המטפל של החולה משוכנע כי הוא איבד לחלוטין את כושר עבודתו ויכולתו להתפרנס, המומחה הרופאי של ביטוח לאומי יכול לטעון אחרת. במידה ומתגלעת מחלוקת, רשאי התובע להצטייד בחוות דעת נוספת של מומחה מטעמו.

סיוע משפטי

כמו כן, בפני חולה שכושר עבודתו נפגע עומדת אפשרות נוספת, והיא, להגיש תביעה גם לחברת הביטוח שלו. ישראליים רבים מבטחים את עצמם גם בביטוח פרטי, ובמקרה שהחולה אכן רכש פוליסה כזו, הוא יכול במקביל לנהל תביעה במסלול נוסף אל מול החברה המבטחת. יש לדאוג ליידע את חברת הביטוח לא יאוחר משלושה חודשים לאחר התרחש האירוע הרפואי או עם התפרצות המחלה, זאת בצירוף חומרים רפואיים, מסמכים ואישורים, בהתאם להנחיות החברה.

ניהול תביעה בעזרת עורך דין ימקסם את סיכויי קבלת התגמול
חולים רבים, שאיבדו את כושר עבודתם ואת יכולתם להשתכר, מגישים תביעה באחד משני המסלולים ונענים בשלילה. מאחר שהמוסד לביטוח לאומי וחברות הביטוח הפרטיות אינם ממהרים "לפזר" מכספם, כשהם לא באמת חייבים לעשות זאת, ישנם מקרים בהם החולים נתקלים בקשיים ובחסמים גם כאשר מגיע להם לקבל את התגמול. כדי למקסם את סיכויי קבלת הפיצוי הראוי, רצוי לפנות לעורך דין דיני נזיקין, שיעניק את הליווי המשפטי ההולם.

משרד עורכי דין נעמי אלסטר מתמחה בדיני נזיקין, הוא ייצג מספר רב של חולים אל מול הביטוח הלאומי וחברות הביטוח הפרטיות והוא ישמח לעמוד לרשותכם ולהקל עליהם בתהליך הגשת התביעה, כך שהתוצאות ישחקו לטובתכם.

רוצה להגיב למאמר?

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *