חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים – מורה נבוכים

תגובות 0 על ידי ב תאונות דרכים
16 במאי 2015
חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים – מורה נבוכים

מעורבות בתאונת דרכים היא לא אירוע נעים בלשון המעטה, אך המציאות מלמדת שהסיכויים להיקלע למצב כזה הם די גבוהים. מספר תאונות הדרכים המתרחשות בישראל מידי יום הוא עצום, ולכן ראוי שנתכונן היטב לתרחיש שכזה על ידי הכרת זכויותנו. לפניכם, כל מה שרציתם לדעת על החוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים, שהוא החוק המרכזי המסדיר את זכויותכם במקרה שתיפגעו בתאונת דרכים.

כל קורבן תאונת יהיה זכאי לפיצוי

כמדינה מתוקנת וסוציאלית, הדואגת לאזרחיה, חוקקה המדינה חוק המאפשר לכל אדם לקבל פיצוי הולם היה ונגרם לו נזק על רקע מעורבות בתאונת דרכים, זאת ללא קשר למידת האחריות שלו להתרחשות התאונה. חוק זה, הנקרא, חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים והנחקק בשנת 1975, חולל מהפכה של ממש בתחום הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים.

פנייה אל עורך דין מקצועי

עד לחקיקת החוק, כדי לקבל את הפיצוי המיוחל אדם שגופו ניזוק על רקע תאונת דרכים נדרש להוכיח, כי הפוגע (כלומר, הנתבע) התרשל. אם הניזוק לא הצליח להוכיח זאת מסיבה כזו או אחרת, הוא לא היה זכאי לקבל פיצוי. המוטיבציה שעמדה מאחורי חיקוק החוק החדש היא חברתית, והיא נועדה להבטיח, כי כל קורבן תאונת דרכים ייקבל פיצוי. אגב כך, התכוונו המחוקקים גם להפחית את העומס המוטל על בתי המשפט בתחום הנזיקין.

אז מה אומר חוק הפיצויים לנפגעי תאונות דרכים?

חוק זה מגדיר תאונת דרכים כמאורע בו נגרם לאדם נזק גופני, עקב שימוש בכלי רכב ממונע למטרות תחבורה או בשל התלקחות הרכב או פיצוץ שחלו בו. החוק קובע, כי על בעל הרכב לפצות את הניזוק, בין אם הוא נהג בו בעת התאונה ובין אם לא. במידה ומספר כלי רכב היו מעורבים בתאונה, לכל נהג אחריות כלפי נזקי הגוף שנגרמו לנוסעים ברכבו. אם הנפגע ניזוק בהיותו מחוץ לרכב, על כל הנהגים המעורבים בתאונה לשאת אחריות באופן שווה. גובה הפיצוי ייקבע תוך שקלול של מספר פרמטרים כמו גיל הנפגע, גובה משכורתו החודשית לפני התאונה, שיעור הנכות שייקבע לו, מידת הכשירות שלו לחזור לעבודה ולהמשיך להתפרנס, עלויות טיפולים רפואיים ועוד. חשוב להדגיש, כי בעל הרכב אינו אמור לשלם לנפגע מכיסו האישי, כי אם דרך החברה המבטחת שדרכה הוא רכשה פוליסת ביטוח חובה לרכבו.

כמו כן, במסגרת חוק הפיצויים הוקמה "קרנית", הקרן לפיצוי נפגעי תאונות דרכים, שמטרתה לפצות נפגעי תאונות דרכים שאינם יכולים לתבוע פיצוי ממבטח היות שהם נפגעו בתאונת פגע וברח, וזהות הנהג הפוגע אינה ידועה או מסיבות אחרות, כמו נפגעים שנסעו ברכב גנוב, רכב שלא בוטח כחוק או רכב שהיה מבוטח על-ידי חברת ביטוח שפשטה את הרגל וכן הלאה.

תביעת נזיקין

איך אני מממש את זכותי לקבל פיצוי לאחר תאונת דרכים?

הליך קבלת הפיצוי הנידון אמור להיעשות אל מול חברת הביטוח.
מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני נזיקין ותאונות דרכים, היות שחברות הביטוח הן גוף כלכלי חזק מאוד שאינו ממהר לשלם סכומים גבוהים כאשר הוא אינו חייב לעשות זאת. ליווי של עורך דין עשוי להגדיל באופן משמעותי את גובה הפיצויים, ולמנוע טעויות בהתנהלות מול חברת הביטוח.

משרד עורכי דין נעמי אלסטר מציע שירותים משפטיים בתחום תאונות הדרכים, ועורכי הדין במשרד ישמחו להיאבק בשבילכם כדי שתקבלו את הכי טוב עבורכם.

רוצה להגיב למאמר?

כתובת הדוא ל שלך לא יפורסם. שדות חובה מסומנים *